w

Mało znane fakty, które mogą ocalić życie tobie bądź komuś innemu. Mało kto je zna!

Kiedy przychodzi w ciągu roku czas wypoczynków, wiele osób decyduje się spędzić go nad wodą. Jest to najczęściej wybierane miejsce wielu osób z całego świata.

Niestety, jest to również miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do śmierci wielu osób, co jest skutkiem licznych niebezpiecznych sytuacji. Właśnie w takich sytuacjach może znaleźć się każdy z nas, jednak niewielu wie, jak się wtedy odpowiednio zachować. Panikowanie, niewłaściwe zachowanie czy zwyczajne zbagatelizowanie występującego zagrożenia to tylko jedne z przyczyn bardzo poważnych konsekwencji, które mogą nas spotkać. Dzięki poniższym faktom, możemy jednak ocalić życie zarówno swoje jak i kogoś innego.

1. Używanie detergentów
Nigdy nie używaj wybielacza w połączeniu z innymi detergentami na bazie amoniaku – ich połączenie może wywołać mdłości

porada1

2. Zdezorientowanie pod wodą
Gdy stracisz orientację pod wodą i nie będziesz mógł znaleźć powierzchni, po prostu wypuść kilka baniek powietrza

3. Nagła awaria samochodu na kompletnym odludziu
Jeśli nie masz jak wysłać sygnału, możesz użyć opony z zapasowego koła. Po podpaleniu, dym unoszący się z opony będzie widoczny z bardzo daleka

4. Olej palący się na patelni
Nie polewaj tego wodą, ani cukrem lub mąką – przykryj patelnie mokrym ręcznikiem i czekać, aż wszystko ugaśnie

5. Zasada resuscytacji
Jeśli musisz przeprowadzić resuscytację, a nieprzytomna osoba nie reaguje, nie możesz przerywać aż do przyjazdu karetki. Jeśli mózg poszkodowanego nie będzie otrzymywał tlenu, szanse na jego uratowanie spadną praktycznie do zera.

6. Przypadkowe napotkanie dzikiego zwierzęcia
Podrapanie lub pogryzienie przez dzikie zwierzę może doprowadzić do wścieklizny. Powinnaś jak najszybciej odkazić ranę i skontaktować się z lekarzem.

rada2

7. Skakanie do wody z dużych wysokości
Zawsze zatykaj nos skacząc do wody nogami wprzód. Woda w naturalnych zbiornikach może zawierać bardzo niebezpieczne mikroorganizmy, które mogą dostać się do nosa i dalej do mózgu, wywołując zapalenie opon mózgowych.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik