w

10 produktów, których spożywanie może mieć wpływ na naszą psychikę. Poznaj ich działanie!

Dzisiaj dieta jest nieodłącznym elementem stylu życia dla wielu osób. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dobór odpowiednich produktów spożywczych może wpłynąć nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na nasze samopoczucie i psychikę.

Niektóre składniki znajdujące się w pożywieniu, które spożywamy podczas diety, mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, który jest kluczowy dla naszego codziennego funkcjonowania. Dlatego warto wybierać produkty, które wspomagają nasz mózg i pomagają nam lepiej funkcjonować. Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu rzeczy, które mogą mieć wpływ na naszą psychikę.

1. Ryż
Ryż zawiera węglowodany proste, które sprawiają, że do krwi przedostają się molekuły glukozy, zmieniając poziom cukru we krwi, co odbija się na pracy naszego mózgu.

2. Popcorn
Zawiera on proteiny, fosfor, żelazo i magnez, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i obniżają stres.

3. Tuńczyk
Ryba ta zawiera dużo rtęci. Jej nadmierna ilość we krwi może skutkować zaburzeniami pamięci.

4. Smalec
Smalec zawiera rzadki kwas arachidonowy, który zapobiega chorobie Alzheimera.

produkty 1

5. Gorzka czekolada
Czekolada ta zawiera flawonoidy, które odpowiedzialne są za aktywowanie komórek mózgowych i jego stymulowanie.

6. Ser żółty
Ser żółty zawiera tyraminę, która jest produkowana podczas rozpadu białka. Znacznie podnosi ona ciśnienie krwi i sprzyja występowaniu migreny.

7. Pieczone ziemniaki
Ziemniaki przygotowane w ten sposób pomagają tlenowi dopłynąć do mózgu, a dodatkowo zapewniają mu wystarczającą dawkę energii.

produkty2

8. Fasola
Fasola zawiera kwas taninowy, którego zbyt duże stężenie spowalnia rozpad minerałów w naszym organizmie, co może doprowadzić z kolei do anemii.

9. Kurkuma
Zawiera ona wiele antyoksydantów, dzięki czemu dosyć skutecznie walczy ze starzeniem się mózgu.

10. Szafran
Szafran jest bogaty w wiele minerałów oraz witaminę B i C, dzięki czemu sprawia, że mózg pracuje wydajniej.