w

100 lat temu pozwoliła zamknąć się w szpitalu psychiatrycznym. Była świadkiem okropnych rzeczy.

Urodzona w 1864 roku Amerykanka Elizabeth Jane Cochrane jest jedną z tych kobiet, o których powinno się wiedzieć. Elizabeth Jane, lepiej znana pod pseudonimem Nellie Bly, była dziennikarką śledczą, co było wówczas sporym wyzwaniem.

Jej kariera zaczęła się w bardzo nietypowy sposób, ponieważ pewnego dnia wysłała ona do redakcji popularnej gazety swoją odpowiedź na seksistowski artykuł. Redaktorowi spodobał się jej styl pisania, dlatego kilka dni później zaproponował jej pracę.

 

szpital1

 

Kilka lat później kobieta trafiła pod opiekę samego Josepha Pulitzera, który zlecił jej napisanie bardzo nietypowego artykułu. Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że mogło się to dla niej bardzo źle skończyć. Dziennikarka zgodziła się bowiem spędzić 10 dni w szpitalu psychiatrycznym, z którego miał ja wyciągnąć redaktor naczelny oraz prawnik.

 

szpital2

 

Podczas swojego pobytu, dziennikarka odkryła, że pacjenci placówki byli głodzeni, a wszyscy musieli kąpać się w brudnej wodzie. Ponadto, każdy z podopiecznych szpitala był bity i torturowany. Elizabeth obawiała się, że spotka to także ją, lecz na szczęście, jej przełożony w porę ją uratował. Po opuszczeniu placówki, kobieta napisała artykuł opisujący metody stosowane w tym szpitalu, przyczyniając się tym samym do poprawy życia pacjentów.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik