w

5 urządzeń elektrycznych, które zużywają prąd nawet jeśli są wyłączone. To marnowanie pieniędzy!

Każdy z nas ma w domu dużo sprzętu elektrycznego. Używamy ich przez wiele godzin każdego dnia. Po tym czasie po prostu je wyłączamy i zostawiamy na noc.

Jednak niektóre urządzenia nadal działają, nawet po naciśnięciu przycisku wyłączania. Przeprowadzono badania, aby dowiedzieć się, które urządzenia są najbardziej szkodliwe i marnują energię po wyłączeniu. Oto kilka z nich.

 

prad

 

1. Ładowarka bez telefonu – 1,2 W dziennie
Ładowarka zostawiona w gniazdku nadal zużywa energię, nawet gdy nie jest do niej podłączone żadne urządzenie. Jej moc jest minimalna, co na szczęście nie uderza tak bardzo w nasz portfel.

2. Cyfrowy tuner telewizyjny – 22 W dziennie
Tunery telewizyjne kontynuują pracę nawet, gdy je wyłączymy, bowiem przechodzą wtedy w stan czuwania. Urządzenie marnuje przy tym energię wartą ok. 100 zł rocznie.

3. Telewizor – 24 W dziennie
Jeśli naciśniemy przycisk wyłączenia telewizora, to wcale go nie wyłączamy. Urządzenie przechodzi wtedy bowiem w tryb czuwania, jednocześnie ciągle korzystając z prądu.

4. Komputer i laptop – 96 W dziennie
Po wyłączeniu, komputer czy laptop dalej kontynuuje pracę. Dlatego, jeśli odłączymy je od gniazdka, zaoszczędzimy niemałe sumy w skali roku

5. Urządzenia z zegarami – 108 W dziennie
Włączony timer na kuchence mikrofalowej lub piecyku świadczy o tym, że urządzenie dalej pracuje, a co za tym idzie dalej pobiera prąd.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik