Elliot Freeman, kiedy był studentem, doświadczył dość nietypowej sytuacji. W oddali znajdowała się latarnia morska, która migała za oknem. Mimo iż nie wydawała żadnego dźwięku, mężczyzna słyszał brzęczący odgłos.
Jak się okazuje, jego przypadek nie jest odosobniony. To jednak z wielu osób które doświadczają efektu McGurka. Zjawisk to zostało po raz pierwszy opisane w 196 roku przez Harry’ego McGurka, ujawniają interakcję wzroku i słuchu w audiowizualnym postrzeganiu mowy. Sprzeczne informacje płynące z tych dwóch źródeł sprawiają, że słyszymy oczami. Iluzja ta jest bardzo silna, a biorą w niej udział obie półkule mózgu. Świetnym przykładem tego efektu jest poniższy obrazek.
Does anyone in visual perception know why you can hear this gif? pic.twitter.com/mcT22Lzfkp
— Lisa DeBruine 🏳️🌈 (on annual leave) (@LisaDeBruine) December 2, 2017
Okazuje się, że co piata osoba słyszy tupnięcie, mimo że animacja nie wydaje żadnego dźwięku. Nikt do końca nie wie jeszcze, dlaczego taki efekt występuje. Elliot, który obecnie jest znanym psychologiem sugeruje, że wynika on z większej ilości przesłuchów między częściami wizualnymi i słuchowymi. Eksperci uspokajają, że jest to powszechne zjawisko i nie jest powodem do zmartwień.