Jedzenie surowego mięsa jest niebezpieczne. Chociaż jest to badane, niektóre rzeczy czasami pozostają niezauważone. Od dawna wiemy, że nie tylko jedzenie surowego mięsa, ale także niedogotowanego może być tragiczne. Oto, co znaleziono w mózgu 18-latka.
Prawdopodobnie nieświadomy niebezpieczeństwa zjadł niedogotowany kawałek wieprzowiny. W ten sposób larwy pasożytów, które były w mięsie, dostały się do jego ciała. 18-latek trafił do szpitala po utracie przytomności w wyniku napadu. Pochodził z Indii. Badanie mózgu wykazało, że pacjent miał cysty w całym mózgu. Jego stan zagrażał życiu. U 18-latka zdiagnozowano wągrzycę mózgu zwaną neurocysticerkozą. Ta choroba pojawia się, gdy larwy pasożytów znalezione w niedogotowanym mięsie gromadzą się w organizmie. Następnie atakują centralny układ nerwowy.
W ten sposób powodują drgawki. Mimo najlepszych starań lekarzy chłopak zmarł dwa tygodnie po postawieniu diagnozy. Opis tego przypadku został opublikowany w New England Journal of Medicine przez dr. Nishanth Dev z ESIC Medical College w Faridabad w północnoindyjskim stanie Haryana. To właśnie Dr. Dev leczył 18-latka. Pacjent został przewieziony do ESIC Medical College po napadach toniczno-klonicznych. Występują one, gdy wyładowania elektryczne spowodowane wzrostem larw wpływają na mózg. Powodują natychmiastową utratę przytomności. Napady toniczno-kloniczne trwają zwykle od jednej do trzech minut. Rodzice mężczyzny twierdzili, że od tygodnia skarżył się na ból w pachwinie. Testy wykazały również, że miał obrzęk w prawym oku i tkliwość w prawym jądrze. Badanie wykazało również, że pacjent miał liczne cysty w korze mózgowej – zewnętrznej części mózgu odpowiedzialnej za myślenie i przetwarzanie informacji gromadzonych przez zmysły.
Uszkodzenia znaleziono również w pniu mózgu, który wysyła wiadomości między mózgiem a resztą ciała. Torbiele znaleziono również w części mózgu zwanej móżdżkiem. Jest to obszar z tyłu mózgu odpowiedzialny za takie rzeczy, jak postawa, język i koordynacja. Wszystko przez pasożytnicze larwy Taenia soliu. Zaatakowały one tkanki jelitowe i skupili się na ośrodkowym układzie nerwowym, mięśniach, skórze i oczach. Testy surowicy potwierdziły zakażenie mężczyzny tymi właśnie larwami. Lekarze zdecydowali się nie leczyć go lekami przeciwpasożytniczymi, ponieważ mają one tendencję do nasilania stanu zapalnego u osób z cystami w mózgu. Leki te mogą również powodować obrzęk mózgu, jego nadmierną retencję i utratę wzroku. Mężczyzna był więc leczony sterydami, które są stosowane w leczeniu chorób, takich jak alergie, zapalenie stawów i łuszczyca. 18-latkowi podano również leki przeciwpadaczkowe. Niestety działania tych lekarzy nie uratowały go.