Najbardziej skutecznym leczeniem chorób jest zapobieganie. Zasada ta sprawdza się w przypadku prawie każdej choroby, a zwłaszcza gdy pojawiają się pewne objawy, do których zwykle nie przywiązujemy wagi.
Jak się jednak okazuje, warto zwracać uwagę na tak pozornie nic nie znaczące symptomy, ponieważ może to niekiedy uratować nam życie. Tak jest w przypadku zawału, ponieważ nasz organizm zacznie ostrzegać nas już miesiąc przed wystąpieniem tej choroby. Znajomość tych objawów może uratować nas nawet od śmierci, jeśli tylko nie zbagatelizujemy ich i w odpowiednim czasie udamy się do lekarza w celu diagnozy.
Zmęczenie – Znaczny spadek energii jest sygnałem, który lekarze określają jako główny czynnik zawału serca u kobiet. U mężczyzn jednak jest on rzadziej spotykany.
Bóle brzucha – Ból w nadbrzuszu oraz nudności wraz z uczuciem wzdęcia to jedne z objawów, które jednocześnie występują u mężczyzn i u kobiet. Pojawiają się one przed zawałem regularnie, po czym ustępują i pojawiają się ponownie.
Bezsenność – Są bardzo specyficzne dla kobiet, bowiem często towarzyszą temu lęk oraz roztargnienie. Zaburzenia te mogą mieć różny charakter, jednak z problemami serca wiążą się kłopoty z zasypianiem oraz nagłe budzenie się w nocy.
Trudności w złapaniu oddechu – Duszność to objaw, który niepokoi zarówno mężczyzn jak i kobiety przez nawet kilka miesięcy przed zawałem. Uczuciu duszności mogą towarzyszyć zawroty głowi oraz dezorientacja.
Wypadanie włosów – Naukowcy potwierdzili to, że zawał poprzedza nagłe wypadanie włosów, które charakterystyczne jest dla obu płci. W dużym stopniu, włosy przerzedzają się na czubku głowy
Zaburzenie rytmu serca – Objaw ten występuje u obu płci, a często towarzyszy mu uczucie paniki i niepokoju. Zazwyczaj występuje nagle i zwykle nie zajmuje więcej niż 2 minuty.
Ból w klatce piersiowej – Ból ten różni się intensywnością zależnie od płci. Może on promieniować ku ręce, dolnej szczęce, szyi, ramion oraz brzucha.