w

Ksiądz nie chciał udzielić komunii dziecku z autyzmem. Twierdził, że nie potrafi ono odróżnić dobra od zła.

Ksiądz John Bambrick z kościoła w Jackson w New Jersey odmówił komunii autystycznemu dziecku. Jak wyjaśnił, autystyczny, ośmiolatek, który nie umie mówić, nie potrafi odróżnić dobra od zła z powodu swojej niepełnosprawności. Oburzeni rodzice opisali tę sytuację na portalu społecznościowym.

Ośmioletni Anthony LaCugna z New Jersey, u którego zdiagnozowano szeroki zakres autyzmu, przygotowywał się do swojej pierwszej komunii w tym roku. Niestety na krótko przed uroczystością jego rodzice zostali poinformowani, że chłopiec nie będzie mógł w niej uczestniczyć. Zgorzkniały decyzją księdza ojciec chłopca ujawnił w swoim wpisie w mediach społecznościowych, że ksiądz i przedstawiciele archidiecezji Trenton powiedzieli, że dziecko „nie jest na odpowiednim poziomie dla wspólnoty”. Ojciec 8-latka przyznał, że nie może zrozumieć stanowiska duchowieństwa w tej sprawie. Kościół również odniósł się do zaistniałej sytuacji w mediach społecznościowych.

komunia

Wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że przestrzega kodeksu prawa kanonicznego, według którego katolikowi nie można odmówić sakramentu, jeśli jest odpowiednio przygotowany i „na poziomie wymaganym przez wspólnotę”. Warto zauważyć, że autyzm nie jest nawet uważany za chorobę. Jest to zaburzenie rozwoju mózgu charakteryzujące się zaburzeniami relacji społecznych i problemami komunikacyjnymi. Jest to zaburzenie rozwojowe, które może utrudniać dzieciom koncentrację, naukę lub komunikację z innymi. W jaki więc sposób może to przeszkodzić w udzieleniu chłopcu komunii.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik