w

Objawy wskazujące na to, że Twój organizm nie toleruje glutenu. Zobacz, kiedy należy go unikać!

Gluten jest często określany jako cichy zabójca, ponieważ może powodować nieodwracalne szkody dla naszego organizmu.

Organizm większości osób radzi sobie bez problemu z jego trawieniem, jednak niektórzy mogą nieświadomie chorować na nietolerancję glutenu, co może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z naszej nietolerancji, dlatego warto zwrócić uwagę na najczęstsze objawy, których powinniśmy unikać.

Problemy z układem trawiennym – Objawy te występują głównie w jelitach: nudności, wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, a nawet zaparcia. Często przypisujemy te objawy innym chorobom, takim jak zespół jelita drażliwego. Jeśli jednak utrzymują się przez długi czas, jest bardzo prawdopodobne, że mamy nietolerancję glutenu.

Niewyjaśnione zmiany wagi – Nietolerancja glutenu może prowadzić do przyrostu i utraty wagi bez wyraźnego powodu, ale może wystąpić w przypadku wielu różnych chorób, więc tylko diagnoza lekarska może określić przyczynę.

gluten1

Zaburzenia hormonalne – Istnieje bezpośredni związek między nietolerancją glutenu a brakiem równowagi hormonalnej. Występują w postaci nieregularnych cykli miesiączkowych, nagłych zmian masy ciała i trudności ze snem. Zaburzenia hormonalne występują częściej u kobiet.

Problemy z układem nerwowym i bezsenność – Nietolerancja glutenu sprzyja słabej koncentracji, depresji, lękowi, bezsenności i ogólnemu zmęczeniu. Osoby cierpiące na tę chorobę częściej narzekają na migreny.

gluten2

Problemy ze skórą, paznokciami i uzębieniem – Zarówno rogowacenie mieszkowe jak i choroba Duhringa to dwie choroby skóry bezpośrednio związane z nietolerancją glutenu. Objawiają się swędzeniem skóry i wysypką na dłoniach, tułowiu, twarzy, pośladkach, łokciach i skórze głowy. Kolejnym objawem są słabe i łamliwe paznokcie.

Anemia i niedobór żelaza – Nietolerancja glutenu jest często diagnozowana w wyniku wystąpienia niedokrwistości, której objawami są rozrzedzenie krwi, zmęczenie, trudności w oddychaniu, ból głowy i bladość skóry.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik