w

Pijecie codziennie kawę? Nie uwierzycie, jak ona wpływa na nasze ciało i umysł.

Ludzie z całego świata codziennie wypijają setki litrów kawy. Większość z nich nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki tego napoju.

Niestety bardzo rzadko słyszy się o jego szkodliwym wpływie na nasz organizm. Jeszcze rzadziej natomiast słyszy się o jego zaletach. W rzeczywistości bowiem jest ich naprawdę wiele. Niektóre z nich zostały przedstawione poniżej.

 

kawa

 

1. Przyspiesza metabolizm
Jest to główny powód, dla którego ludzie sięgają po kawę. Choć pobudzenie nie trwa długo, zdecydowanie ułatwia sprawne i efektywne rozpoczęcie dnia.

2. Utrzymuje mózg w dobrej kondycji
Jedno z badań przeprowadzonych na osobach spożywających ten napój wykazało, że picie trzech filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera oraz Parkinsona.

3. Sprawia, że czujemy się dobrze
Kofeina zawarta w kawie ogranicza działanie adenozyny, przez co zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźników dopaminy i noradrenaliny. Naukowcy odkryli, że ludzie pijący minimum dwie filiżanki kawy w ciągu dnia, są mniej skłonni do popełniania samobójstwa.

4. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry
Osoby pijące kawę codziennie mają o 20% zmniejsza szanse zachorowania na czerniaka, który jest jednym z najgroźniejszych nowotworów.

5. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby.
Rak wątrobowo komórkowy jest szóstym, najczęściej rozwijającym się nowotworem oraz trzecim schorzeniem na świecie pod kątem śmiertelności. Pijąc kawę, można obniżyć ryzyko obniżenia tej strasznej choroby.

6. Zmniejsza szansę zachorowania na cukrzycę typu 2
Badania przeprowadzone przez specjalistów dowiodły, że osoby pijące jedną kawę dziennie, przez okres czterech lat, mają o 11% niższe szansę na zachorowanie na cukrzycę typu 2

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik