w

Po wielu latach w końcu odwiedziliśmy córkę w jej domu. Po tym, jak nas potraktowali, więcej tam nie pojedziemy!

Po kilku dniach postanowiłam po raz kolejny porozmawiać z córką i wyrazić swoje uczucia. Nie chciałam robić z tego afery, ale czułam, że brakowało tu pewnego porozumienia. Wyszłam na spacer z córką, licząc, że na świeżym powietrzu łatwiej będzie wyjaśnić sobie pewne kwestie bez wzajemnych pretensji.

Powiedziałam jej wtedy, że czujemy się zostawieni sami sobie i że spodziewaliśmy się, że nasz przyjazd będzie wyglądał nieco inaczej. Córka słuchała, ale już po chwili zaczęła odpowiadać w tonie obronnym, tłumacząc się obowiązkami i pracą, jakby chciała usprawiedliwić swoje zachowanie:

– Przecież mówiłam, że nie możemy wziąć urlopu tylko po to, żeby siedzieć w domu! – powiedziała wyraźnie podniesionym tonem.

Poczułam, że nie jestem rozumiana. Wiedziałam, że ma obowiązki, ale oczekiwałam, że może zorganizują to inaczej, byśmy chociaż część dnia mogli spędzić wspólnie.

Ostateczne Starcie

Do czwartku jakoś jeszcze wytrzymywałam, chociaż emocje sięgały zenitu, ale wtedy po całym dniu opieki nad Oliwką czułam, że dłużej nie dam rady. Wrócili z pracy jak zawsze, zajęci swoimi sprawami, a ja nie mogłam już dłużej siedzieć w milczeniu.

Postanowiłam powiedzieć córce, co tak naprawdę czuję, bez żadnych ogródek. Miałam wrażenie, że jeśli teraz tego nie wyjaśnię, sytuacja tylko pogorszy się między nami, a na to nie chciałam pozwolić. Byliśmy rodziną i zasługiwaliśmy na wzajemne zrozumienie, jednak czułam, że ona też musi zrozumieć naszą perspektywę.

Podczas wieczornej rozmowy powiedziałam jej wprost, że jeśli wizyty mają wyglądać tak samo, to może lepiej, żebyśmy następnym razem zostali w domu. Wyraziłam swoje rozczarowanie i frustrację, bo czułam się naprawdę nie na miejscu.

Nie chciałam, by poczuła się dotknięta, ale zależało mi, by zrozumiała, że oczekiwaliśmy czegoś innego. Zauważyłam, jak córka zaczyna robić się coraz bardziej zdenerwowana. Jej odpowiedź była szybka i niemal krzycząca:

– Mamo, przecież wiedzieliście, że pracujemy! My nie mamy tyle wolnego czasu co wy na emeryturze! – niemal wykrzyczała, a w jej głosie usłyszałam żal.

Tego już nie wytrzymałam. Moje emocje wzięły górę, a córka zamiast słuchać, od razu zaczęła się bronić i reagować złością. Zrobiło mi się naprawdę przykro, bo teraz zaczęło się w nas gromadzić wzajemne niezrozumienie.

Z jednej strony wiedziałam, że mają swoje obowiązki, ale czułam, że mogliby postarać się chociaż w niewielkim stopniu poświęcić nam czas, zwłaszcza że przyjechaliśmy z daleka. Mój mąż był wyraźnie zasmucony, widząc, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Córka do tej pory jest na mnie obrażona, a ja nie potrafię przestać myśleć o tej sytuacji. Przeanalizowałam wszystko już wiele razy i zastanawiam się, czy mogłam to inaczej rozwiązać.

Być może powinnam ugryźć się w język i zaakceptować ich codzienność, ale z drugiej strony czułam, że taka sytuacja nie sprzyja bliskości rodzinnej. Chciałam być częścią ich życia, cieszyć się czasem z wnuczką, ale nie na warunkach, które sprawiały, że czuliśmy się jak „pomoc”, a nie goście.

Refleksje po Powrocie

Teraz, gdy wróciliśmy już do domu, wciąż rozmyślam o tej wizycie. Czy może powinniśmy byli zaplanować to inaczej, może wybrać krótszy termin? A może rzeczywiście nie mieliśmy prawa oczekiwać, że córka i zięć znajdą czas w swojej codzienności na przebywanie z nami?

Wiem jedno – spodziewaliśmy się czegoś innego i zawiedliśmy się. Czuję, że córka ma pretensje, a ja, mimo że nie chciałam, by sytuacja poszła w tym kierunku, teraz czuję, że być może trudno będzie nam wrócić do dawnych relacji.

Mąż, choć początkowo także rozczarowany, teraz mówi, że nie warto się tym aż tak przejmować. Uważa, że młodzi często patrzą na świat inaczej i w pełni pochłaniają ich obowiązki zawodowe.

Jednak ja wciąż mam wrażenie, że coś straciliśmy, że być może nie będziemy już mogli liczyć na takie wspólne chwile, jakie dawniej bywały dla nas normą. Czas mija, wnuczka dorasta, a my – czy tego chcemy, czy nie – jesteśmy coraz starsi i mamy ograniczone możliwości, by w pełni uczestniczyć w ich życiu.

Podsumowując, wiem, że być może powinniśmy byli inaczej podejść do tej wizyty, może bardziej zrozumieć ich obowiązki. Jednak wciąż czuję, że zasługujemy na wzajemny szacunek i zrozumienie.

Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze porozmawiać z córką, by wyjaśnić sobie pewne rzeczy i nie pozwolić, aby jedno nieporozumienie zniszczyło naszą więź.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik