w

Psychologowie określili 7 typów miłości. Jednego z nich doświadczyli tylko nieliczni!

Filozofowie i naukowcy od wieków próbowali odpowiedzieć na pytanie, czym jest miłość.

Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Amerykański psycholog Robert Sternberg opracował trzystopniową teorię miłości. Według mężczyzny składa się na nią emocjonalna intymność, pasja i zaangażowanie. Według psychologa to właśnie te 3 składniki tworzą to piękne uczucie, które pojawia się w wielu piosenkach i książkach. W oparciu o swoją teorię Sternberg był również w stanie rozróżnić 7 rodzajów miłości. Niestety tylko nieliczni doświadczyli tego ostatniego. Oto i one.

milosc1`

1. Zauroczenie
Jest to okres, w którym para praktycznie się nie zna, ale czuje wzajemne przyciąganie. Zauroczenie może przekształcić się w coś silniejszego, ale często zwyczajnie zanika.

2. Sympatia
W takim związku, para może być sobą, jednak bez udziału pasji i zaangażowana kończy się raczej przyjaźnią a nie miłością.

3. Pusta miłość
Pary doświadczające takiej miłości posiadają jedynie zaangażowanie. Czasem tego typu związek staje się efektem żarliwej miłości, a czasem osoby, które jej doświadczą, mogą się zmienić.

4. Bezmyślna miłość
Ten typ miłości zawiera zarówno zaangażowanie jak i pasję i jest obecny u wielu par. Jest to rodzaj miłości, który istnieje, gdy dwójka ludzi czuje wobec siebie pociąg.

millosc2

5. Romantyczna miłość
Osoby w takim związku czują wzajemny pociągi czują się dobrze w swoim towarzystwie, jednak nie są gotowe na poważne zobowiązania.

6. Towarzyska miłość
Ta miłość opiera się na zaangażowaniu i intymności. Tego typu związki są o wiele silniejsze od zwyczajnej przyjaźni, a obu partnerów łączy prawdziwe przywiązanie.

7. Kompletna miłość
Ta miłość zawiera wszystkie 3 komponenty. Taki rodzaj miłości to prawdziwa rzadkość, ale jeśli wytworzy się między dwójką ludzi, prawdopodobnie pokona wszelkie przeciwności i będzie trwać nawet całe życie.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik