w

Ta droga wygląda, jakby kończyła się w morzu. Jednak woda skrywa pewną tajemnicę.

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy z całego świata jest dla nas na tyle oczywistych, że nawet się nad nimi nie zastanawiamy.

Pojazdy, którymi się poruszamy, domy które mijamy oraz wiele innych rzeczy uznajemy za normalne, a jeszcze parę lat temu, wszystko to wzbudzało podziw. Jednak nawet dzisiaj możemy natrafić na rzeczy, które wprawiają nas w zdumienie. Jedną z nich jest Oresund, które łączy Kopenhagę z szwedzkim miastem Malmo.

droga1

To niesamowite dzieło inżynierii to 8 kilometrowy most, który prowadzi na sztuczną wyspę, gdzie swój początek ma podwodny tunel. Całą trasa jest dziełem pewnej duńskiej firmy budowlanej, natomiast jej głównym twórcą był George K.S. Rotne. Za przejazd przez przeprawę na sztuczną wyspę nazwaną Peberholm, pobierana jest jednak opłata.

droga2

Co ciekawe, całość została zbudowana z surowców naturalnych, które wydobyto z dna morza i zamieszkują ją wiele gatunków zwierząt. Ponadto, rośnie tam ponad 500 gatunków roślin. Pod mostem oraz w tunelu znajduję się również tory kolejowe łączące ze sobą oba miasta.

droga3

Większość mostu została wybudowana na lądzie, po czym części te przetransportowano na miejsce. Wyjątkiem są oczywiście fundamenty. Przeprawa ta została otwarta 1 sierpnia 2000 roku i od tego momentu, regularnie przejeżdża nią około 3,7 miliona ludzi.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik