Zawały serca stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców społeczeństw rozwiniętych. Są one częstą przyczyną śmierci w wielu krajach, co oznacza, że każdy z nas powinien być świadomy, jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia tego schorzenia.
Niestety, niezdrowa dieta oraz stresujący styl życia są częstym powodem ataków serca i przyspieszają ich występowanie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uważnie przyglądali się swojemu stylowi życia i dbali o swoje zdrowie, zwłaszcza jeśli mamy predyspozycje do chorób serca. Regularne badania i kontrola poziomu cholesterolu i cukru we krwi, a także aktywność fizyczna mogą pomóc w zapobieganiu atakom serca.
Jak się okazuje stres nie tylko prowadzi do stanów zapalnych, lecz także do tych nieprzyjemnych sytuacji, które mogą się objawiać tymi właśnie objawami:
1. Osłabienie.
Jest to jeden z głównych objawów, na który szczególnie należy zwrócić uwagę, gdyż prowadzi to do zwężenia tętnic, a w konsekwencji zmniejszenia przepływu krwi oraz pogorszenia krążenia.
2. Zawroty głowy i zimne poty.
Są to kolejne objawy, które sygnalizują, że w organizmie jest znacznie słabszy przepływ krwi, co może zaburzyć funkcjonowanie mózgu.
3. Ucisk w klatce piersiowej.
Jeśli odczuwasz ucisk w klatce piersiowej, to bezwzględnie powinieneś skontaktować się z lekarzem. Jest to bowiem najważniejszy zwiastun wystąpienia ataku serca.
4. Przeziębienie lub grypa.
Przeziębienie lub grypa może sygnalizować, że jest duża szansa zagrożenia zawałem. Wiele osób, które przeżyły zawał opisuje, że tuż przed nim, czuły się podobnie jakby podczas przeziębienia.
5. Zmęczenie.
Zmęczenie jest ważnym wskaźnikiem ryzyka zawału serca, gdyż często wynika on ze słabego przepływu krwi.
6. Duszność.
Ostatnią wskazówką jest duszność. Kiedy tętnice są wąskie i przepływ krwi jest zmniejszony, płuca nie otrzymują wystarczającej ilości krwi by działać poprawnie.
Miejmy nadzieję, że świadomość tych sygnałów i objawów pomoże zapobiec przyszłym atakom serca u wielu osób.