w

7 objawów uszkodzonej wątroby. Tego nie wolno ignorować!

Wątroba to organ niezwykle ważny dla naszego organizmu, który wykonuje wiele niezbędnych funkcji. Jest odpowiedzialna za przetwarzanie pokarmów i usuwanie szkodliwych substancji z organizmu, a także za produkcję ważnych hormonów i białek.

Niemniej jednak, wątroba jest podatna na różne choroby, takie jak zapalenie wątroby, rak, a także choroby metaboliczne, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji i uszkodzeń tego organu.

watroba1

Niestety, wczesne objawy chorób wątroby często są łatwe do przeoczenia lub mylnie interpretowane. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania krwi i poddawać się badaniom w celu wczesnego wykrycia chorób wątroby i szybkiego podjęcia odpowiedniego leczenia. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie nadmiernego spożycia alkoholu to również kluczowe czynniki w utrzymaniu zdrowej wątroby.

Poniższa lista przedstawia 7 objawów, które mogą być znakami choroby tego ważnego organu.

1. Problem z trawieniem
Wymioty, nudności, niespodziewana choroba lokomocyjna lub ból brzucha, mogą być oznaką wczesnej fazy uszkodzenia wątroby. Mogą im towarzyszyć również migrena, zawroty głowy lub depresja

2. Dziwny kolor moczu lub stolca
Jeżeli zaobserwujemy, że nasz mocz lub stolec ma inny, niewłaściwy kolor, może oznaczać to, że nasza wątroba jest poważnie uszkodzona

3. Brak apetytu lub nagły spadek wagi.
Jeżeli w organizmie brakuje żółci to trawienie jest utrudnione, a pożywienie nie jest prawidłowo trawione, co prowadzi do spadku apetytu i utraty wagi.

4. Zatrzymywanie płynów
Uszkodzona wątroba powoduje zatrzymanie się płynów w jamie brzusznej, co skutkuje bardzo wysokim ciśnieniem w naczyniach brzusznych

5. Żółtaczka
Powoduje ona zażółcenie białek oczu, końcówek palców, języka oraz skóry, co jest wynikiem podniesionego poziomu bilirubiny we krwi.

6. Nieustanne swędzenie
Wrażliwość skóry jest jednym z objawów uszkodzenia wątroby Silne swędzenie na całym ciele sugeruje problemy z wątrobą, zwłaszcza gdy towarzyszą mu zasinienia i zaczerwienienia skóry.

7. Silne zmęczenie
Ciągłe zmęczenie połączone z bezsennością wiąże się z problemami z wątrobą, gdyż organizm jest wyczerpany próbami jej naprawienia.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik