w

7 rzeczy, których wstydziły się nasze prababcie. Dzisiejsze kobiety robią to na co dzień.

Epoka wiktoriańska to okres między 1837 a 1901 rokiem. Był to czas rewolucji przemysłowej, ale także czas, w którym pojawiło się wiele nowych rozwiązań w architekturze.

To nie były jednak jedyne rzeczy, które narodziły się w tych latach, powstały wtedy również podstawy etykiety, które znamy do dziś, jednak bardzo wiele poglądów kulturowych różniło się od dzisiejszych kolosalnie. Surowe normy i wymagania dotykały w szczególności panie, które dosłownie na każdym kroku musiały zwracać uwagę na to, by nie paść ofiarą wyzwisk i drwin. Oto niektóre przykłady.

1. Wspomnienie o damskiej bieliźnie było nie na miejscu
Uważano, że nawet wspomnienie na temat kobiecej bielizny może przyczyniać się brakiem zainteresowania intymnymi częściami ciała. Współczesna osoba z pewnością uznałaby bieliznę z tamtych czasów za bardzo wulgarną, bowiem odkrywała ona znacznie więcej niż powinna. Był to jeden z powodów kontrowersyjności bielizny w tej epoce.

2. Gorąca kąpiel była niebezpieczna i niestosowna
W epoce wiktoriańskiej niezbyt często zażywano kąpieli, bowiem wierzono, że ciało, które zostało zamoczone, traci swoją naturalną barierę. Same kąpiele brano wyłącznie w chłodnej wodzie, ponieważ ciepła woda mogła doprowadzić kobietę do nerwowości lub stymulować potrzebę zaspokojenia.

babcie1

3. Aktywność fizyczna u kobiet była nieakceptowana
Na początku tej epoki, ludzie twierdzili, że panie powinny zachowywać swoje ciało wyłącznie do rodzenia dzieci. Dlatego też wszelka aktywność fizyczna była uważana za szkodliwą. Zasada ta obowiązywała jednak wyłącznie w przypadku dam wysoko urodzonych. Kobiety ze średniej i niskiej klasy pracowały w kopalniach, młynach czy przy uprawie roli. Właściciele fabryk woleli zatrudniać kobiety, ponieważ było im łatwiej zmusić je do ciężkiej pracy, jednocześnie mniej im płacąc.

4. Zadawanie pytań podczas rozmowy oznaczało brak szacunku.
Zasady etykiety w XIX wieku nakazywały kobietom unikanie zadawania pytań w czasie rozmowy, by niechcąco nie urazić rozmówcy. Pytania zadawane wtedy były w formie zdania twierdzącego.

5. Jazda na rowerze była nieczysta
Na kobiety jeżdżące rowerem patrzono źle z dwóch powodów. Zakładały one wtedy bardziej praktyczną, męską odzież, a także, zdaniem lekarzy, jazda na rowerze mogła być dla kobiet stymulująca seksualnie co było niedopuszczalne.

babcia2

6. Proszenie mężczyzn o poniesienie toreb było haniebne
W tamtych czasach, panie łatwo mogły pozbyć się adoratora. Wystarczyło, że poprosiły go, by poniósł siatki z zakupami. Publiczne pokazywanie się z pakunkami było uważane za hańbiące zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

7. Szminki używały wyłącznie kobiety lekkich obyczajów
Królowa wiktoria uważała, że makijaż jest wulgarny i mało atrakcyjny. Właśnie przez to, używanie produktów kosmetycznych mogło skutkować złą sławą. Tolerowano wtedy jedynie niewielką warstwę pudru. Swobodnie, szminki i innych kosmetyków mogły używać aktorki i prostytutki.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik