w

74-latek przypadkowo zranił się w głowę. W miejscu zranienia zaczął wyrastać mu róg.

Przypadek 74-letniego mężczyzny z Indii zszokował nawet lekarzy. Mężczyzna zjawił się w szpitalu z „diabelskim rogiem” wystającym z głowy. Narośl pojawiła się po tym, jak mężczyzna uderzył się w głowę. Zarost był leczony przez swojego fryzjera przez lata, ale ostatecznie mężczyzna zdecydował się na wizytę u lekarza.

Wszystko zaczęło się w 2014 roku. 74-letni Shyam Lal Yadab uderzył w głowę. Wkrótce potem zauważył tajemniczą narośl w miejscu uderzenia. Indyjski rolnik nie przejmował się zbytnio rogiem wyrastającym z jego głowy. Przez lata jego fryzjer pomagał mu radzić sobie z naroślą. Niestety, bez względu na to, ile razy przeciął róg, ten odrósł. Mężczyzna nie przyszedł do szpitala, dopóki róg nie miał czterech cali długości i powodował ból.

rog1

Narośl była zbyt twarda, aby fryzjer mógł ją przyciąć lub skrócić. Chirurdzy w szpitalu w Sagar w Indiach byli zszokowani, że wzrost urósł do takich rozmiarów. Przyznają, że przypadek ten był tak rzadki, że pojawił się na łamach International Surgical Magazine. Na szczęście usunięcie narośla nie było wyzwaniem dla specjalistów. Po tomografii i diagnostyce zdecydowali, że 74-latek musi przejść operację. Narośl skutecznie wycięto żyletką i przeszczepiono skórę z innej części ciała w miejscu, z której wyrosła. Lekarze musieli też poradzić sobie z jej korzeniem.

rok2

Wszystko po to, aby w przyszłości nie odrosła. Takie przypadki są rzadkie, a dokładna przyczyna nie jest znana. Naukowcy uważają, że można je powiązać z nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Im bardziej pojawiają się na skórze głowy lub odsłoniętych częściach dłoni. Zazwyczaj osoby z tymi schorzeniami mają od 60 do 70 lat.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik