w

Uwaga: nowa metoda oszustów, przez którą można stracić kosmiczne kwoty. Są już setki ofiar!

W ostatnim czasie, pojawiła się zupełnie nowa fala połączeń wykonywanych z zagranicznych numerów, które są łudząco podobne do polskich. Jak się okazuje, oszuści nie dzwonią do nas teraz z Kuby, a z zupełnie innego, egzotycznego państwa, jakim jest Papua Nowa Gwinea.

Tamtejsze numery mają taki sam początkowy zestaw cyfr, jak numery z Wielkopolski, dlatego wiele firm telefonicznych ostrzega swoich klientów. Schemat działania tych naciągaczy jest bardzo podobny do sytuacji, która miała miejsce w przeszłości. Oszuści wykonują bardzo krótkie połączenia i natychmiast się rozłączają, przez co my nie możemy odebrać.

 

oszustwo

 

Na telefonie wyświetla się wtedy informacja o połączeniu i jednocześnie numer, który wygląda bardzo podobnie do tego, z naszego kraju. Oddzwonienie na taki numer niestety może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami w postaci wysokiego rachunku. Konta naciągaczy są bowiem kontami premium, a połączenia z nimi są zazwyczaj bardzo drogie. Jeśli więc zobaczymy na telefonie nieznany numer z egzotycznego kraju nie powinniśmy na niego pod żadnym pozorem oddzwaniać.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik