w

Ile zarabiają pielęgniarki? Takich kwot nie spodziewał się nikt!

Ile zarabia pielęgniarka? Czy to sprawiedliwe wynagrodzenie biorąc pod uwagę odpowiedzialność pielęgniarki? Dochody pielęgniarek nigdy nie były zbyt wysokie. Jakiś czas temu dużo się mówiło o podniesieniu pensji dla tej grupy społecznej. Pytanie tylko, czy pieniądze, które dostaną, będą wystarczające wysokie.

Według Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w Polsce jest obecnie zarejestrowanych około 300 000 pielęgniarek. Niestety, wiele z tych osób jest niezadowolonych ze swojego wynagrodzenia. Odpowiedzią na warunki finansowe był strajk, który miał miejsce pewien czas temu. Dzięki niemu doszło porozumienia pielęgniarek oraz Ministerstwa Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W efekcie tej umowy, powstały dodatki do wynagrodzenia podstawowego. O tym, że pielęgniarka nie zarabia dużo, może świadczyć fakt, że przeglądając ogłoszenia o pracę znajdujemy bardzo dużo ofert na to stanowisko.

 

pielegniarki

 

Najwyższa Rada Pielęgniarek i Położnych szacuje, że w 2033 roku zabraknie 169 tys. pielęgniarek. Jednak wynagrodzenie pielęgniarki zależy od kilku czynników. Osoba, która dopiero zaczyna działalność zawodową, może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 1800 do 2600 zł. Taka rozbieżność zależy przede wszystkim od sytuacji finansowej szpitala, w którym dana osoba pracuje. Średni dochód pielęgniarek i położnych oscyluje wokół 2,5 tys. złotych. Osoby pracujące w klinikach bez specjalizacji mogą liczyć na nieco niższe wynagrodzenie. Pielęgniarki posiadające specjalizację, tytuł magistra i doświadczenie mogą liczyć na wpłatę w wysokości 3,2 tys. złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie dodatki, pensja może sięgnąć nawet 5,5 tys. złotych.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik