w

Kiedy ludzie słyszą, gdzie pracuje, nie chcą nawet podać jej ręki. Jej zawód wywołuje u nich obrzydzenie.

Śmierć jest dla wielu tematem tabu. Możemy jedynie domyślać się na czym polega praca pracowników zakładów pogrzebowych, ponieważ nikt zazwyczaj nie zdradza żadnych szczegółów.  Pewna kobieta, w wywiadzie z mediami postanowiła jednak opowiedzieć o zawodzie tanatokosmetologa, czyli specjalisty, zajmującego się ciałem zmarłego tuż przed pochówkiem.

Kobieta, która udzieliła wywiadu, posiada uprawnienia do balsamowania zwłok i jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pogrzebowego. W pracy zajmuje się również tanatokosmetologa. Nie zna jednak wielu osób pracujących w tym zawodzie, ponieważ praca ta jest wykonywana głównie przez mężczyzn. Dodatkowo praca w branży pogrzebowej wymaga pewnych predyspozycji. Nie każdy sobie z tym poradzi. Z jednej strony do zmarłych nie można zwracać się całkowicie bez emocji, z drugiej strony wystarczy wykonać swoją pracę. Jak mówi, wybór tej ścieżki był dla niej naturalny. Praca, którą wykonuje, wymaga połączenia wielu dziedzin. Wymaga znajomości anatomii, kosmetologii i fryzjerstwa. Przyzwyczaiła się do śmierci z powodu matki, która pracowała w szpitalu. Dlatego jej rodzina nie była zaskoczona, kiedy zaczęła pracować w tym zawodzie. Bezpośredni kontakt ze śmiercią nie stanowi dla nich problemu. Mówi, że nie ma potrzeby bać się zmarłych, ponieważ zawsze traktuje ich z szacunkiem.

 

praca1

 

Często zdarza się, że pracuje po zamknięciu domu pogrzebowego i zostaje sama w kostnicy. Kobieta lubi swoją pracę, ale podkreśla, że ​​jest bardzo trudna, zwłaszcza fizycznie. Praca z ciałami zmarłych jest bardzo wymagająca. Korzysta z pomocy innej osoby, ponieważ przeniesienie lub umycie ciała wymaga dużej siły. W wywiadzie dodała ona również, że niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że ciała, które przywożone są do domu pogrzebowego często nie są w idealnym stanie. Bywa czasami, że są brudne, uszkodzone po operacjach, lub obdarte ze skóry w wyniku wypadku. Kobieta opowiedziała też, co rodziny zmarłych wkładają do ​​trumny. Zwróciła uwagę, że krewni przynoszą dla zmarłych różne ubrania w zależności od formy pochówku. Jeśli ciało ma zostać poddane kremacji, przygotuj letnie ubrania. Jeśli natomiast zmarły jest pochowany w ziemi lub ma być przechowywany w chłodni, rodzina przynosi pod spodnie podwójny komplet bielizny, grube rajstopy lub bieliznę. Rodziny zmarłych, które przygotowują się do pożegnania, często mają specjalne życzenia. Kobieta uważa, że ​​takie drobne gesty, jak specyficzne ułożenie fryzury zmarłego, są całkowicie naturalne. Kobieta podkreśla, że ​​po wyjściu z pracy czuje euforię życia. Zwraca uwagę na szczegóły, których często nie doceniamy, takie jak ciepło ciała lub miękkość dłoni ukochanej osoby.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik