w

Przebadano szczątki jednego z pierwszych papieży. Znaleziono przy nim kontrowersyjne dokumenty.

Św. Pius I był jednym z pierwszych papieży w historii. Urodzony we włoskiej miejscowości Akwileja biskup zmarł w 155 roku, a jego ciało spoczęło w lokalnej katedrze. Jego mumia jest jedną z najlepiej zachowanych w historii, mimo iż ciało duchownego nie zostało zabalsamowane.

Naturalny proces mumifikacji trwający setki lat sprawił, że szczątki papieża zachowały się w niemal idealnym stanie. Co więcej jest to także ogromne odkrycie dla nauki, ponieważ dzięki idealnie zachowanym organom duchownego można było stwierdzić na jakie choroby cierpiał. Podczas remontu katedry w 1789 roku, jego trumna została otwarta.

Wszystkich zaskoczył wtedy fakt, że ciało zachowało się w doskonałym stanie. Następne badania ciała Piusa przeprowadzono dopiero kilka lat temu. Seria testów przeprowadzonych przez naukowców ujawniła wiele informacji na temat duchownego. W trumnie odnaleziono także wiele dokumentów, które wywołały nie małe kontrowersje.

Notatki te zawierały różne wersje dotyczące historii Jezusa z Nazaretu. Osoby badające dokumenty twierdzą, że według notatek, przywódcy kościoła katolickiego ukrywali dowody świadczące o tym, że historia Jezusa była fikcją. W zapiskach wielokrotnie pojawiły się także postacie bogów znanych z mitologii. Naukowcy wciąż prowadzą badania, mające wykazać pochodzenie notatek.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik